"Vsaka duša rabi ljubezen, pes za čustveno podporo je pravi naslov.": Oddaja Dobro jutro na RTV SLO

Img 7633 1

Img 7633"Vsaka duša rabi ljubezen, pes za čustveno podporo pa je pravi naslov." S temi besedami smo v Raziskovalnem inštitutu PES v oddaji Dobro jutro na RTV SLO 1 govorili o pomembni vlogi psov za čustveno podporo. Ti psi niso zgolj hišni ljubljenčki – so nepogrešljivi sopotniki posameznikov, ki se soočajo z anksioznostjo, depresijo, posttravmatskim stresom in drugimi duševnimi stiskami.

V Raziskovalnem inštitutu PES pse za čustveno podporo spoštljivo primerjamo s psi vodniki slepih in invalidnih oseb, saj prav tako pomagajo izboljšati kakovost življenja tistih, ki jih potrebujejo.

Za boljše razumevanje pa naj pojasnimo, da v družbi poznamo več različnih vrst psov glede na njihovo vlogo:

  1. Službeni delovni psi – psi, ki jih uporabljata Policija in Vojska.
  2. Lastniški delovni psi – med te pse spadajo psi reševalci, vodniki slepih in invalidnih oseb, lovski psi, pastirski psi in terapevtski psi.
  3. Športni psi – to so psi, s katerimi se ukvarjamo v disciplinah, kot so agility, rally obedience, poslušnost, obramba in napad.
  4. Hišni ljubljenčki – nepogrešljivi člani naših družin, ki nas spremljajo v vsakdanjem življenju.

V Raziskovalnem inštitutu PES si prizadevamo, da bi pse za čustveno podporo vključili v kategorijo lastniških delovnih psov. Čeprav je to še vedno v začetni fazi, želimo, da bi ti psi pridobili pravice, ki bi jim omogočale spremljanje lastnikov in skrbnikov na javnih mestih, v javnem prevozu ter bivanje v stanovanjih, kjer so sicer psi prepovedani. Verjamemo, da bi s tem bistveno izboljšali kakovost življenja ljudi, ki se soočajo z duševnimi težavami.

Kljub vse večjemu priznavanju koristi, ki jih prinašajo psi za čustveno podporo, se v Raziskovalnem inštitutu PES zavedamo izzivov, ki spremljajo njihovo prisotnost in sprejemanje v družbi. Eden največjih izzivov je potreba po ustreznem certificiranju, socializaciji in šolanju psov za čustveno podporo, kot tudi preprečevanje zlorab tega koncepta.

Za več informacij o tej pomembni temi si lahko ogledate naš prispevek iz oddaje Dobro jutro na spodnji povezavi ter si na naši spletni strani preberete raziskovalni  članek o pozitivnih vplivih psov na duševno zdravje.

👉 Ogled prispevka v oddaji Dobro jutro

👉 Povezava do raziskovalnega članka o pozitivnem vplivu psov na zdravje ljudi

Vabljeni k ogledu, branju in raziskovanju!