Skrb za živali je odgovornost celotne družbe!
V Raziskovalnem inštitutu PES verjamemo, da reševanje problematike zavetišč zahteva dolgoročne in sistematične rešitve. Le z vlaganjem v izobraževanje in ozaveščanje lahko zmanjšamo število zapuščenih živali in razbremenimo zavetišča.
🔹 Zavetišča niso namenjena samo psom!
Podatki Zavetišča Ljubljana kažejo, da je bilo leta 2022 sprejetih 2.165 živali, od tega 1.743 mačk in 377 psov. Leta 2024 pa so sprejeli 2.266 mačk in 369 psov. Jasno je, da problematika zapuščenih živali ni omejena zgolj na pse.
🔹 Dodatni davek oziroma obvezni prispevek ni rešitev!
Obvezni prispevek za lastnike psov se v noveli zakona sicer ne bo uveljavil, vendar to ne pomeni, da ga ne bodo v prihodnosti ponovno poskusili uvesti. Takšna rešitev bi predvsem kaznovala odgovorne lastnike psov.
🔹 Trajnostno financiranje zavetišč
Namesto dodatnih obdavčitev predlagamo, da država določen del obstoječih davkov, ki jih lastniki živali že plačujemo (npr. pri nakupih hrane, veterinarskih storitvah, razstavah, vzreji itd.), nameni financiranju zavetišč. Prav tako bi bilo smiselno uvesti obvezno čipiranje mačk, saj predstavljajo večino zapuščenih živali v zavetiščih.
O tej tematiki smo govorili tudi v oddaji O živalih in ljudeh na RTV Slovenija. Oddajo si lahko ogledate tukaj 👉 Klik na prispevek
Zavzemamo se za rešitve, ki bodo dolgoročno izboljšale stanje brez dodatnega bremena za odgovorne skrbnike živali.